zdravi in celi
KAJ JE TAKO DOBREGA V NJEJ?
Želatinasta juha je v bistvu kalogen, ki je najmočnejši zdravilec črevesja na planetu. Vsaj dokler poznamo samo tega. Želatina je nakopičena z glicinom – močno protivnetno aminokislino in bogata z nutrienti kot so: magnezij, prolin, glutamin in arginin, pomočniki in gradniki pri celjenju. Vse to igra pomembno vlogo pri celjenju prepustnega črevesja in ulkusov, krepitvi kosti, hujšanju, balansiranju mikrobiote ter krepitvi celotnega imunskega sistema. Ker je zdravje črevesja pomembno, da imamo energijo, moč in bistro glavo, je najboljše kar lahko zanj naredimo prav to, da jemo vsak dan (vsaj teh 42 dni) kostno juho.
VARUJE IN OBNAVLJA SKLEPE
Sestavni del sklepov je hrustanec, ki mora imeti veliko maziva, da se ob pregibu sklepi drgnjejo. Kalogen je gradnik in olje, da sklepi ne »zaribajo«. Juhica je bogata tudi z glutaminom, ta pa je kot cement; gradnik, ki je pomemben za obnovo pri artrozah in artritisu.
BRIŠE GUBE – POMLAJUJE KOŽO
Vse drage kreme vsebujejo kolagen, ki neposredno čvrsti in napenja kožo. Vendar je, veliko bolj učinkovito, če kalogen krepimo od znotraj. Ko pijemo juho, praktično iniciramo kalogen in hialuron v podkožje, tam kjer nastaja nova koža, kamor navadno kreme niti ne uspejo prodreti. S tem hidriramo kožo in brišemo gube..
KOLIKO NA DAN?
500ml ali več
ČAS PRIPRAVE:
najmanj 10ur (skuhamo za cel teden naenkrat)
KORISTEN NASVET:
Juho precedimo in shranimo v lončke za ozimnico, damo v hladilnik ali zmrznemo v kocke.
Vem, vem, juha za zajtrk??? Pol sveta, vzhodnega seveda, je za zajtrk juhico. Dvigne ogenj ( kot bi rekli po kitajski medicini ), da požene srce, nas ogreje in kot moramo zjutraj zakuriti v kaminu, da bo toplo, je prav, da zjutraj pojemo nekaj toplega. Če jemo sendviče, marmelade, muslije in granolo, celo jajca; je, kot bi na ogenj položili mokra dva. Prasketa in prasketa, ogenj pa ne zagori. Še huje pa je, če jemo mrzlo, če pijemo pijačo iz hladilnika. Ogenj dobesedno zalijemo in ugasnemo. Zjutraj pa mora ogenj goreti. Najprej smo spili juice, ki upam, ni bil mrzel. Z veseljem bi ga vtaknila v kakšen drug del dneva, vendar je absorbcija, metabolizem, presnova zjutraj res lepo pripravljena in bi bilo škoda to zamuditi. In, tisti lakotniki, ki želite še in tisti, ki vam sokovi ne denejo dobro, za vas je JUHICA!
Juhica pa je tudi vaša malica, vmesni obrok, če ste lačni v službi, ko nimate kaj bolj pametnega za jesti. Naribano sveže zelje, brokoli, por, bučke, res karkoli.
KAKO JO NAREDIMO?
Sestavine:
6 mozgovih, govejih kosti z vsem kar visi od njih.
Vsa zelenjava: gomoljna zelena, petršilj, koleraba, korenje, por, čebula, česen.
Sol
PRIPRAVA:
Kosti premažemo z kokosovim oljem, da se ne zažgejo in jih popečemo v pečici (lahko to spustite, je pa boljši okus juhe). Naložimo jih v velik lonec in prelijemo s tremi litri, če je le mogoče filtrirane vode. Jaz imam svoj mini kuhalnik na mini plinsko bombo na balkonu, ker tale župca se kuha najmanj 10 ur na malem ognju. Potem jo odcedimo in čisto juhico solimo, sicer porabimo dvakrat toliko soli, okusa pa je manj, pa še jod se porazgubi.